logo lana spice small

Šafrán

O šafráneŠafrán LaNa Spice

safran LaNa Spice

Pravý šafran

(lat. Crocus sativum) je nádherný kvet sítofialovej farby s prekrásnou omamnou vôňou. Aj preto sa dodnes v krajinách Orientu sype na svadobné lôžka, aby mladomanželom spríjemnili chvíle prvej manželskej noci. Podľa gréckej mytológie, v posteli so šafranom vraj spával aj boh Zeus. Šafran rastie aj na Slovensku. V čase jeho kvitnutia sú lúky plne sfarbené do fialova. Na Slovensku rastie odroda Crocus discolor G. Reuss, nazývaný ako šafran spišský. Od pravého šafranu, využívaného ako korenie v kuchyni sa však líši. Šafran, ktorý rastie aj na Slovensku, je zákonom chránená rastlina.

Čo sa týka využitia šafranu v kuchyni, ako koreniny, využívajú sa iba sušené blizny kvetu šafranu. Blizny majú typickú tmavo oranžovú až sýto červenú farbu. Pravý šafran má totiž iba tri použiteľné blizny v každom kvete, ktoré sú po usušení tým vzácnym korením s bohatým využitím v kuchyni. Blizny sa oddeľujú ručne a následne sa špeciálnym spôsobom musia usušiť. A tak nečudo, že na kilogram tohto korenia treba až 110-170-tisíc kilogramov kvetov šafranu, čo sa rovná práci jedného človeka o dĺžke približne 40 hodín.strednej Afriky.

Hoci sa šafran vyskytuje v celom Stredomorí, za najkvalitnejší sa považuje ten, ktorý rastie v oblasti Kašmíru, v Indii. Najväčším producentom s 90-93 percentným podielom na svetovom trhu je Irán. Za ním nasleduje Grécko, Afganistan, Azerbajdžan, Maroko a Taliansko. Vzhľadom na výhodné ceny sa jeho pestovaniu začali venovať farmári viacerých európskych krajín, ale aj v Číne, Egypte, Izraeli, Mexiku, na Novom Zélande, v Turecku, USA i niekoľkých krajinách strednej Afriky.
safran gastronomia LaNa Spice

Šafrán v gastronómii

Gastronómia je súčasťou nášho života od nepamäti. Ľudstvo sa niekoľko storočí krúti okolo kuchyne. Modernej, tradičnej, vegánskej, indickej, arabskej, tureckej, mediteránskej....s akýmkoľvek prívlastom, jedno majú všetky spoločné. Použitie korenín. Jedlo by nebolo jedlom bez ich použitia. Koreniny sú základom pre každú dobrú kuchyňu. Prísady, ktoré dodávajú jedlu chuť, vôňu či farbu a pritom majú nemalé pozitívne dopady na naše zdravie. A práve priaznivé zdravotné účinky šafránu sú dôvodom, prečo Vám ho ponúkame.

Hovorí sa, že štipka šafranu vie urobiť v kuchyni zázraky. Jedlám totiž čo len štipka tejto koreniny dodá charakteristickú vytrvalú arómu, prenikavú horkú, ale vysoko aromatickú chuť a ešte aj nezameniteľnú farbu.

Využitie šafranu v kuchyni je mnohostranné. Dáva sa do dusených pokrmov, rybích polievok, ryže, morských plodov, hodí sa ku králičiemu mäsu i špargli, do rizota či kuskusu. Navyše jeho krásna farba dofarbí omáčky i cesto na rôzne druhy cestovín. Pridáva sa aj do cukroviniek či likérov. Nesmie chýbať napríklad v milánskom rizote, francúzskej polievke bouillabaisse, omáčke biryani s mäsovými knedličkami tak obľúbenej v juhovýchodnej Ázii, severoafrickom dusenom či marockom citrónovom kurčati. V Indii vás dokonca ponúknu šafranovou zmrzlinou.

Pri čítaní jedálnych lístkov slovenských reštaurácii zistíme, že aj naši kuchári hojne využívajú šafran. Najčastejšie vari na dochucovanie ryže. Často ho však využívajú aj pri príprave rýb, morských plodov i mäsa. Na Slovensku si tak môžete pochutnať napr. na grilovanej chobotnici na šafránovo-zemiakovom pyré, na kuracej či mandľovej polievke ochutenej šafranom alebo na cestovinách s krevetami, cuketou a šafranom.

Šafran a zdravie

Šafrán môžeme označiť aj za prírodné antidepresívum. Ľudia čoraz častejšie vyhľadávajú prírodné antidepresíva (látky pôsobiace na nervovú sústavu a hladinu chemických látok vyrovnávajúcich náladu) pri liečbe klinickej depresie. Medzi prírodné antidepresíva zaraďujeme aj šafran. Hlavnú zásluhu na liečivých účinkoch šafranu má jeho obsahová látka safranal. Pre jej obsah v šafrane sa byliny šafranu používajú ako najúčinnejšie bylinky proti úzkosti a depresiám.

Okrem látky safranal, je šafran bohatý aj na vitamín B – riboflavín. Odjakživa má využitie aj v liečiteľstve. Jeho užívanie zabezpečuje harmonické fungovanie všetkých orgánov, pretože podporuje zmysly a uvoľňuje napätie. Aj faraóni ho požívali na liečenie rôznych chorôb a neduhov, ale obľúbeným bol celkom iste aj preto, že sa považuje za afrodiziakum.

Ďalšie využitie Šafranu

Využiteľnosť šafránu je mnohostranné. Neslúži len na dochucovanie potravín, ale aj na farbenie sladkostí, cesta, masla, syra, polievok či omáčok. Využíva sa aj ako vonný olej, masážny olej alebo aj najdrahší produkt – olej zo šafranu.

Šafran má ešte jednu zaujímavú vlastnosť – neutralizuje účinky alkoholu. Po „opici“ teda slúži ako záchranná brzda. Preto neváhajte a vstúpte s nami do príjemného sveta orientálneho korenia a vychutnajte si jeho podmanivú chuť, vôňu a arómu.

Safran korenie LaNa Spice
Nadpis nejaky slogan Korenie
icons shop safran koreniny
LaNa Spice s. r. o.
Uhorská Ves 5
032 03 Liptovský Ján
Slovakia
pay pal visa platby
Top info koronavirus predaj safranu